Kim Corbisier (MKE 2010, festő)
Kupeczik Ágnes (MKE 2010, festő)
Ahány műterem, annyi képzőművész élet. Vonhatjuk le a következtetés eddigi tapasztalataink fényében. Eddig tíz frissdiplomás festőnél jártunk és volt alkalmunk benyomásokat gyűjteni nemcsak a munkáikról, hanem a környezetükről is, ahol alkottak, vagy tárolták a műveiket. Ezen körülményeken keresztül kirajzolódtak előttünk a különböző képzőművész sorsok egymástól nagyon is eltérő karrierútjai, lehetőségei valamint buktatói és problémái. Amire egy fiatal alkotónak szüksége van az mindenekelőtt a tér, a tér és a tér. Pár blogbejegyzéssel korábban kitértünk arra a jelenségre, hogy egyre több alapítvány és magánmecénás nyújt főleg anyagi segítséget a fiatal alkotóknak, ez azonban korántsem oldja meg az akut műteremhiányt. A képzősök már egyetemi éveik alatt találkoznak a helyhiány kínos következményeivel; nincs elég tér, levegő az alkotáshoz és műveik tárolásához, ’hopssz, megint eltűnt a festékem, vásznam, ecsetem, oldószerem…miért pont az oldószer?’ Van, aki szerencsés és a mestere közbenjárására önálló szobát kap az egyetemen, azonban olyan is van, aki többedmagával kényszerül együtt dolgozni és eszerint alakítani a diplomamunkáját (a technikát, a méretet). Egyszóval a közös műtermekben való kollektív alkotás egyrészről erősítheti a kollegiális jó (vagy rossz) viszonyt, de egyvalamire bizonyosan nem alkalmas: a nyugodt, koncentrált munkára. A végzősök szembesülhetnek azzal is, hogy diplomavédésük és államvizsgájuk után bizony ki leszek penderítve az alma mater omladozó falai közül és elkezdődik a műteremkeresés roppant gondja. A tanulmányok után az önálló műterem a vágyott cél, de addig meg kell oldani a művek tárolását, ha még nem csapott le az illetőre egy galéria: albérlet, barátok, szülői ház, Tűzraktér, az Ajtósin található ex Angol Tanszék, Május 1 ruhagyár és egyéb peremkerületi gyárterületek kifűthetetlen hangárjai, de arra is láttunk példát, hogy olykor egy pizzéria pinceraktára is megteszi átmeneti megoldásként.
Aktualitás: Éppen ezzel a témával foglalkozik a Ludwig Múzeum és a József Attila Kör közös projektje a Ludwig Insertben. A ma este megrendezésre kerülő nemzetközi workshop az ideális műterem-program lehetőségeiről szól.
Aktualitás: Éppen ezzel a témával foglalkozik a Ludwig Múzeum és a József Attila Kör közös projektje a Ludwig Insertben. A ma este megrendezésre kerülő nemzetközi workshop az ideális műterem-program lehetőségeiről szól.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése