2010. május 10., hétfő

ösztöndíjak

A május több szempontból is szívet melengető hónap, de most fókuszáljunk a képzőművészet kitüntetett eseményeire, azon belül is a MKE hallgatóira. Az évnek ebben az időszakában kerülnek ugyanis kiosztásra azok a hallgatói ösztöndíjak, amelyek sokban és nagyban járulnak hozzá a fiatal, alkotói pályájuk elején lévő művésznövendékek szakmai sikereihez. Az elmúlt években egyre nagyobb presztízzsel rendelkeznek a magánalapítású ösztöndíjak, az államiakról jelen kis írás most nem térhet ki. Mindenesetre annyit érdemes megjegyezni, amíg az állami ösztöndíjak javadalmazása csökkenő tendenciát mutat (lásd Derkó), addig a cégek, alapítványok és egyéb civil szerveződések által alapított díjak egész szép summát hozhatnak a művész műtermébe. Az ösztöndíjak pedig természetszerűleg együtt járnak a kiállítási lehetőségek garmadával.
Lássuk, hogy konkrétan milyen ösztöndíjakkal kényeztetik mostanság fiatal festőinket. A legrégebbi magánösztöndíjakat 1999-től az Amadeus Művészeti Alapítvány osztja, 2007-től a Fundamenta Lakáskasszával karöltve, így immáron cirka egy évtizede élvezhetik a képzősök és már végzettek az anyagi és erkölcsi támogatást.(Idén 12. alkalommal került kiosztásra, Ld. video)
Szintén többéves hagyománnyal rendelkezik a KOGART-ösztöndíj, amit a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány 2004 óta minden szeptemberben ítél meg a KOGART falai között megrendezett Friss kiállítások legtehetségesebb résztvevőjének. A MKE sem rest, 2005-től kezdődően az év végi diplomázók legjobbjait Best of Diploma kiállításain mutatja be, ahol immár szabadon csemegézhetnek a művek és művészek között a terepszínű kurátorok, valamint a műkereskedelem mindenre elszánt képviselői. Segítségből persze soha sem elég; ezt támasztja alá, hogy a képzőművészeti ösztöndíjak sorát az idei évtől az Ari Kupsus Galéria mecénás vénája is erősíti. Ők a negyedévesekre fókuszálnak, közülük négyen kaphatnak kisebb-nagyobb pénzbeli támogatást. Valójában roppant szerencsésnek mondhatják magukat a díjazottak és a díj nélkül maradók egyaránt, hiszen a művészeti és műkereskedelmi szcéna egésze rájuk figyel mostanság, újságcikkek, TV spotok és blogok foglalkoznak velük.
És most nézzünk körül a saját házunk táján! Amikor a FRISS megjelent 2004-ben a Derkovitson és az Amadeuson kívül nem nagyon állt a hallgatók rendelkezésére széles ösztöndíj repertoár, illetve bemutatkozási felület. Ebbe a vákuumba tört be a FRISS és az elsők között célozta meg a végzős képzőművész hallgatókat, ami pedig a külön jelentőségét adja, hogy nemcsak a budapesti egyetemről válogat, hanem Pécsről is. A FRISS, mint kiállítás és a hozzá kapcsolódó egy éves ösztöndíj beépült az évek során a képzőművészeti életbe, a hallgatók számítanak rá és a pluralizálódó művészettámogatás területén továbbra is segítséget nyújthat a diplomázók számára abban, hogy ne egy légüres térbe kerüljenek a tanulmányaik után. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány ösztöndíja jár a legnagyobb anyagi juttatással. Az egy éven keresztül folyósított havi 100.000 Ft biztosítja az alkotónak a nyugodt munkát.


Ajánlott linkek:
http://www.amadeusalapitvany.hu/
http://www.arikupsusgallery.com/
http://www.kogart.hu/
http://www.mke.hu/




2010. 05.06. Amadeus alkotói ösztöndíjak átadója (MKE, Barcsay Terem)
Beszédet mond: Körösényi Tamás szobrászművész, MKE; Balogh Péter, Amadeus Alapítvány; Gergely Károly, Fundamenta; Balás Eszter, szobrászművész

Itt is felmértük a terepet még a diplomakiállítások előtt, de nem nagyon találtunk végzőst a résztvevők között. A díjazottaknak gratulálunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése